Kuulamine

Ting. Kuulma, kuulatama, kuulama, võimaldama, teada saama.

Tõeline kuulamine tähendab oma vooruse viimistlemist.

Sama säästvad ja hoolivad, kui oleme kõnes, peaksime olema ka kuulamisel. Elu pakub meile kuulamiseks küllaga võimalusi. Me võime näiteks kuulata lobasuude keelepeksu, labasusi ja roppusi. Need sõnad on loodud kajastama jämedat tundelaadi, äratama tundeid ja lahutama meelt kõige madalamal tasandil. Vastukaaluks neile on olemas ka tarkuse sõnad, kuid liiga sageli vaadatakse (kuulatakse) neist lihtsalt üle, neid lihtsalt ei märgata.

Tarkade sõnad ei ole sugugi kirjutatud nähtamatu tindiga pühadesse raamatutesse, mis peidetud ligipääsmatutesse Himaalaja koobastesse. Need on laialt saadaval üle kogu maailma, isegi lehekioskites. Elu saladused ei ole varjatud. Pühad sõnad on väga lähedal. Kas sa aga kuuled neid? Kas sa leiad nad üles? Kas sa austad neid?

Kuulamine vajab aega. Sa pead võtma aega kuulata, ja siis kindlasti ka aega, et sõnad jõuaksid südamesse. Lihtsalt see, et sa kuuled tarkuse sõnu, ei pea veel tähendama, et nad sind otsekohe muudaksid. Seetõttu, need kes otsivad Taod, otsivad tarkuse sõnu lakkamatult ning lasevad neil sõnadel koguneda sügavale enese sisse. Sellepärast ütlesid vanaaja targad, et vooruse väega sõnade kuulamiseks on vaja voorusliku väega inimest. On vaja tugevat isiksus, et tahta kuulda tugevuse sõnu. On vaja õpetatud isiksust, et tajuda õpetussõnu.

Küsisin endalt, kas oskan ikka kuulata ja esmane vastus tahtis tulla, et loomulikult oskan, kuidas muidu. Siit edasi mõeldes, et mis ikka on tegelik kuulamine? See on kuulamine nii, et samal ajal ei mõtle. Tihti on siiski nii, et nagu kuulates, me samal ajal mõtleme, analüüsime kuulatavat ja tihti ka kipume sekkuma, enne, kui teine pool on oma jutu lõpetanud. See ei ole kuulamine.

Tuleb suuta teha pea tühjaks, olla avatud, tõesti kuulata. Võtta aega mõelda kuulatu üle, mida öelda taheti, mida see tähendab, milline on sügavam sisu. Küll jõuab ka vastata, kui selleks üldse vajadus on.

Kuulata tarkuse sõnu igas vormis, pole ju vahet, kas infot edastatakse suuliselt või kirjalikult. Enne vastamist või arvamuse avaldamist lasta sõnad endast läbi. Võtta maha läbematus ja kiirustamine.

Nii talitades hakkad märkama, et tarkuseterad on tõesti kõikjal – telesaates, ajalehe artiklis, naabrinaise jutus, suvalises raamatus, päevauudistes jne.

Õppigem kuulama!

Janno Seeder

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>