Ära tee oletusi

Kolmas kokkulepe on lihtne:

ÄRA TEE OLETUSI

Paraku oletuste tegemisel on inimesed “maailmameistrid”. Oletatakse sundimatult, mida teised arvavad või ei arva ja tehakse seda sellise intensiivsusega, et võib ennast lausa haigeks oletada.

Oletuste tegemisel te usute, et need oletused on tõesed. Kardate selgitusi küsida ja seetõttu oletate.

Kui suhetes teiste inimestega teete oletusi, siis tekitate probleeme. Kui teised teile midagi räägivad või ei räägi, teete oletusi. Teete oletusi ka enda kohta, tekitades sellega ohtralt sisekonflikte.

Näide: Mees ja naine sõidavad autos, naisel on janu. Ta näeb lähenevat bensiinijaama ja küsib roolis oleva abikaasa käest: “Kallis, ega sa juua ei soovi?”. Mees vastab: “Ei soovi” ja sõidab edasi. Naine on solvunud, et kuidas mees ei taibanud, et tal on janu. Inimesed ei ole mõtetelugejad ja seetõttu tuleb meil väljenduda selgelt. Antud näites oleks naine pidanud ütlema: “Kallis, pea seal bensiinijaamas kinni, ostame midagi juua, mul on janu.” Kas pole lihtne.

Enese kohta teete samamoodi oletusi: “Ma ei saa sellega hakkama” või “Ma pole piisavalt tark” või “Ma pole veel selleks valmis” ja jätategi midagi proovimata, tegemata. Endast teadlikuks saamine toimub ikka eelkõige tehes, mitte oletades.

Veel üks näide, kuidas oletamisega võib väga mööda panna. Siret tellis esmaspäevasel päeval ära lennukipiletid meie järgmisele Hiina reisile. Reedel, kui pakkumist ikka polnud veel laekunud, oli tekkimas juba kerge paanika ja ilmusid oletused: “Ilmselt on mingi jama piletitega, vist ei saagi selleks ajaks, kui soovisime.” Otsustasin oletamisest loobuda, võtsin telefoni ja helistasin. Mis selgus – kontaktisikul olid vabad päevad ja ta ei saanudki pakkumist teha. Järgmisel esmaspäeval tööle naastes sai asi aetud.

Lakake oletuste tegemisest ja te märkate, et suhtlemisviis muutub. Teie suhted ei kannata enam vääroletustest põhjustatud kannatuste tõttu.

Näete, milline trump on teie käes, mille abil parandada suhteid.

Kuidas oletamisest hoiduda? See on lihtne. Parim viis selleks on esitada küsimusi. Ärge kunagi peljake esitada täiendavaid küsimusi, kui tundub, et te ei saanud teisest poolest täpselt aru.

Teine osa  oletustest hoidumiseks on see, et väljendage ennast selgelt, sest teised ei suuda ka kuidagi teie mõtteid lugeda. Selgelt väljendudes säästate teisi oletuste tegemisest. Öelge selgelt, mida te mõtlete, vajate, ootate jne.

Selgelt väljendades ja julgelt küsimusi esitades muudate suhted pingevabaks, probleemid kaovad. See kokkulepe on ju lihtne ja kohe rakendatav.

Ilusat teisipäeva,

Janno Seeder

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>