Paar

Dui. Paar, vastandid, kõrvutama, paralleelsed mõtteterad või värsipaarid kirjarullidel, mis on riputatud teineteise vastu; näost näkku vaatama; vastavuses olema; klappima, nõustuma.

Vastandid on tegelikult paar. Meil ei saa olla üht poolt ilma teiseta.

Muistsed uskusid, et kõik asjad koosnevad vastanditest ja just nendevahelised suhted põhjustavadki kõiki maailma nähtusi.

On isane ja emane pool. On vasak ja parem. On ülal ja all. Ilma vastandisteta me sõna tõsises mõttes ei saaks olla olemas.

Häda tõuseb üksnes siis, kui me ei suuda asjadesse suhtuda mõõdukalt. Kõik me tahame olla rikkad, kuid ei taha olla vaesed. Kõik me soovime õnne, aga väldime pettumust.

Just seepärast on sõna paar nii oluline. See tuletab meile meelde, et vastandid ei ole teineteist välistavad, vaid käivad tegelikult paaris. Kui oleme kurvad, saabub kunagi ka õnn. Kui meil on armastus, tuleb teil tegeleda ka lahkhelidega. Ükskõik kui palju me ka ei õpiks, tuleb kunagi päev, mil meie filosoofilised vaated pannakse viimase piirini proovile. Meditatsiooni rahust hoolimata tuleb meil siiski silmitsi seista töö, haiguse ja stressiga. Rääkides elust ei saa unustada surma. Elus ei ole rada, mis püsiks vaid paari ühel poolel ja ei tihkaks iialgi minna teisele. Mida varem me seda endale tunnistame ja selle kallal tööd teeme, seda parem on tulemus.

Seepärast ongi Tao rada kesktee. Meie elus ei saa olla üht poolt ilma teiseta ja see on tarkus, kui äkitselt õnnelikult avastatakse nendevaheline tasakaal.

Kas pole hästi öeldud? Minu isiklik negatiivne kogemus, kui tõmbasin ära oma selja, õpetas mind hindama head tervist. Trauma aegne võimetus on meeles ja nüüd treenin usinasti selga, et halb olukord ei korduks. Kas siis oli selline valuline kogemus negatiivne? Sel hetkel küll, sest oli tohutult valus. Aga ühel hetkel osutus see minu parimaks õppetunniks, õppimaks, kui hea on olla terve.

Teine näide. Olukord maanteel, kui järsku minu teepoolel tormas vastu auto. Kõik edasised liigutused olid instinktiivsed, aga just õiged, et juhtida auto vastutulijast mööda nii, et oma auto jäi teele. Järgmisel hetkel jõudis kohale, et suutsin ime kombel vältida laupkokkupõrget. Olin olnud juuksekarva kaugusel surmast, mis tõstis tohutult minu austust elu vastu. Oli see siis halb kogemus? Kindlasti väga õpetlik ja just sõna paar kontekstis. Enne seda olin üleolev, kihutasin tihti, nüüd on saanud minust korralik autojuht. Vastandid (yin-yang) eksisteerivad koos, ainult koos saavadki nad olla, üks saab teise kaudu mõõte, üks muutub teiseks ja sisaldab teist.

Tasakaalu kõigile teile,

Janno

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>