See pole mu loomuses

Nüüd kirjeldan vabandust number 6.

Selles kategoorias esilekerkivad laused kõlavad umbes nii: “Ma olen alati niisugune olnud, ma ei saa sinna midagi parata”, “Ma sündisin sellise iseloomuga”, ” Ma pole kunagi osanud teisiti mõelda”, “Jah, see ongi minu loomus, nii et pean sellega leppima”. Samasse gruppi käib ka ütlus, mida sageli kuulen “Mis ma parata saan, ma olen ju nõukogude ajast pärit”.

Kui olete valmis teadlikult pingutama, et muuta uskumusi, mis toetavad teie oletatavat loomust, siis avastate, et vabandus “see pole mu loomuses” kaob.

“Ma olen alati niisugune olnud; lihtsalt niisugune ma olengi. Ma tahaksin küll muutuda, aga kuidas ma saan muuta oma loomust? Ma olen alati nii tundnud, nii et ma arvan, et pean lihtsalt jääma niisuguseks, nagu olen.”

Kas mõistate, kuidas niisugune loogika hoiab teid kinni eluaegses mõtlemisharjumuses? Juba iseenesest fakt, et olete mõelnud kogu elu ühte moodi, on täiuslik põhjendus, miks julgustada ennast teistmoodi mõtlema: Olen tüdinud olemast hirmunud, arg, vilets, õnnetu, teiste poolt ärakasutatud, järeleandlik, paks, vormist väljas. Kõik, mida ma eales tundnud olen, tuleneb mu mõtteviisist ja uskumustest, mida olen enda olemust määratlevatena omaks võtnud. Kui see o n g i mu loomus, siis kavatsen seda muuta, alustades kohe.

Vabandus See pole mu loomuses  pärineb otseselt nende asjade nimekirjast, mille kohta teile õpetati, et seda te ei saa teha või olla. Teid kujundati lõplikuks tooteks, mis meeldis teie perekonnale ja ühiskonnale. Kui teile öeldakse: ” Sa ei saa seda teha; sa saad teha ainult seda” piisavalt palju kordi, ja te olete valmis saama selliseks tooteks, nagu inimesed teie ümber tahavad, siis usute, et teie loomus ongi selline, mida teile öeldakse. Tegutsete vastavalt väidetele, mille olete sisse imanud. Nii et kui kuulete üsna tihti, et olete laisk, väärtusetu ja lohakas, siis lõpuks võtategi selle omaks kui portree iseendast.  Kui teile korrutatakse ikka ja jälle, et olete täpselt samasugune, nagu teie isa ja tema ei saavutanud kunagi midagi, siis näete lõpuks oma loomust nii, nagu teised nägid teie isa.

Küsige endalt: Kes oleksite siis, kui keegi ei ütleks teile, kes te olete? Võtke endale täielik vastutus uskumuse eest, mis teie arvates moodustab teie loomuse, tuletades endale meelde mõelda vabanduse päritolust teisiti. Näiteks: Ma tegin valiku ja lubasin teiste arvamusel olla tähtsamad kui minu enda noorpõlveaegsed arvamused, kes ma olen ja kelleks kavatsen saada. Jah, ma olin küll väike ja haavatav, kuid see oli siiski minu valik.

See lükkab vana vabanduse trepist alla ja aitab teil armastada inimest, kes olite tollal, lastes teil vabaneda sellest, mida te ise (mitte keegi teine) tegite. Kuigi te ei saa muuta teiste inimeste tegusid, aitab  oma elu eest vastutamine teil liikuda vabandustevaba elu olemusse.

Kes tunneb, et on küll-
on rikas;

kellel on jõudu minna-
on kindlameelne.

Kes ei kaota oma
paika- jääb püsima;

kes sureb, aga ei kao –
on pikaealine.

Lao-Zi

Kena aasta lõppu!

Janno Seeder

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>