Raamatud

Ce. Raamat, üksteise otsa lükitud bambuselipid.

See pilt kujutab ridamisi nööriga kokku seotud bambuseribasid – raamatutüüpi, mida kasutati paljude aastasadade vältel enne kõidetud raamatuid.

Raamatute tundmine on osa Tao täielikust valdamisest.

Ükskord pärast maavärinat avanes taas koobas, mis pikkade sajandite jooksul oli  peitunud kivirahnude ja viinapuuväätide taha. Koobast uurides leiti sealt luukere. See oli riietatud ammuilma moest läinud rõivaisse. Seintel olid sõnad ja joonsed. Ammuse inimese käehaardes oli raamat. Kui muistsed selle avasid, märkasid nad, et kõik sõnad olid kirjutatud käsitsi. Kalligraafia oli jõuline ja selge, nõnda jõuline, et autori paksu tindiga pintslitõmbes võis seniajani tajuda pilbitsevat elujõudu. Hardalt lugesid nad leitud raamatut – Taole pühendatud elu kokkuvõtet – ja tundsid pisarateni ulatuvat tundeliigutust nende sügavamõttelist sõnade kohal.

Sellest pühast raamatust saadud teadmised andsid muistsetele uue, värskendava nägemuse Taost. Iseäranis väärtuslik oli aga tolle inimese tagasivaade tervele oma elule. Muistsed leidsid raamtu abil asjadele uue vaatenurga ja see erines tunduvalt sel ajal levinud mõttelaadist.

Hiina Esimene Keiser Qin teadis hästi, kui tähtsad on raamatud. Riigis ülemvõimu saavutamiseks lasi ta raamatud põletada ja õpetlasi elusalt matta. Iga vägivaldne valitseja on sellest ajast saadik teadnud, et kontroll teadmiste üle tähendab kontrolli rahva üle. Kuid selline teguviis ei toonud kasu esimesele keisrile ega too iial kasu mistahes despoodile. Raamatud, mida võib ära peita, mille avamiseks pole vaja keerulist tehnoloogiat ja mis ei ole virtuaalsed, vaid tõelised raamatud, on ja jäävad. Inimesed, kes neid kasutavad, ei loobu neist kergekäeliselt.

See on ka põhjus, miks isegi tänapäeval on raamatud nõnda au sees. Raamatud võimaldavad inimstel mõelda iseendast, võimaldavad juurdepääsu unustatud või antud ajal põlu alla sattunud teadmistele. Raamatud lasevad teadmistel rännata aegade taha ning ületada vahemaid, mida ükski inimene oma eluajal ei suuda. Ja mis kõige tähtsam, raamatud kannustavad meid olema truu mitte valitsejatele, vaid iseenda õppimisvajadusele. Ja see ongi Tao puhul määrav.

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>