KAS ELADA LINNAS VÕI MAAL?

Elukoha valik on üks olulisemaid otsuseid. Tihtipeale toimub see meedia mõjutusel või kambavaimust, mitte oma isiklikust eripärast lähtuvalt. Igaüks ei oskaega taha elada kärarikkas suurlinnas, liiga rahulikus väikelinnas või palju füüsilist tegevust nõudvas talusmaal. Igaühel on oma eeldused ja sobivus selleks. Seega tuleb oma kodukoha valikus, mida luuakse usutavasti aastakümneteks, olla kaalutlev. Siin kehtib põhimõte: üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

Feng shui kui energiaõpetus (harmooniaõpetus) ütleb, et ükskõik, kus me elame, kas eramus, kortermajas või ühiselamus, on alati võimalik luua harmooniline ja mugav elukeskkond just meile. Selleks tuleb vaeva näha ja iseennast siia sisse panna.

Krunti ostes hinnatakse seda teatud kindlate kriteeriumite järgi, mis eelkõige on seotud meie individuaalsete maitse-eelistustega. Nendeks võivad olla näiteks naabruse olemasolu ja välimus, kooli ja/või töökoha lähedus, transpordiühendus keskusega, sotsiaalsfääri arendus jne. Tihti on elukoha vahetus seotud töökoha vahetusega, maale või linna elama asumisega. Kaasajal võib väga harva leida inimest, kes sureb ja sünnib ühesja samas elamus, kuigi mõni põlvkond tagasi oli see üsna loomulik. Tänapäeval võib aga näha uut tendentsi, et sünnitakse ühes kohas, elu kõrghetkel kolitakse ühest kohast teise ja vanaduspõlve tullakse veetma taas oma sünnikodusse.

Õige kodukoha asukoha valik on vajalik, sest ümbruskond võib muuta meie kodu meie abimeheks või siis hoopis vaenlaseks. (Vt I ptk „Elav kodu otsib headkohta”.) Esiteks tuleb kindlaks teha, kus ma tahan elada – kas maal või linnas. Missuguses majas ma tahan elada, kas korterelamus või eramus? Muide, tänapäeval ei oska paljud korterelamutes üles kasvanud inimesed eramutes elada ja seetõttu viljeletakse seal korterelamu eluviisi, st hoovipinda kasutatakse suhteliselt vähe. Meie soovitame kodukoha otsimisel alustada oma ideaalkodukoha kriteeriumite määramisega. Pange paberile kirja, mida te eelistate. Hiljem krunte vaatamas käies täidate nn sobivuskriteeriume nagu ankeeti ja nii on lõplikku valikut lihtsam teha. Loomulikult ei ole võimalik, et leiate koha, kus kõik teie tingimused on täidetud, kuid nii saate te siiski kõiki olulisi kriteeriume hõlmava võrdlusmomendi .Enne kui alustate otsinguid, pidage silmas järgmist.

  • Võimalikku kodukohta tasub vaatamas käia erinevatel päevadel – töö- ja puhkepäeval (liiklusekontroll).
  • Võimalikku kodukohta tasub vaatamas käia päeva eri aegadel – õhtul ja hommikul, et tähele panna päikesevalguse langemist ja tuule liikumist.
  • Võimalikku kodukohta tasub vaatamas käia erinevatel aastaaegadel, sest näiteks suvine idülliline lahekallas võib talvel muutuda tühjaks lumekõrbeks või sügisel tormiseks mereks.
  • Kahtluse korral tasub võimalikus kodukohas mõned ööd ööbida näiteks telgis – siis saab selgeks, kas koht võtab teid vastu.

Missugune peaks välja nägema ankeedi küsimustik?Toon siinkohal ära võimalikud küsimused ja märgusõnad.Loomulikult võib alati mõne kriteeriumi omaisiklikest eelistustest lähtuvalt juurde lisada.

LOODUSFAKTORID

Tuule ja päikesevalguse suund
Kodu peamine eesmärk on mõnusa koha loomine, mis on külmade tuulte (loodest, põhjast) eest kaitstud. Seetõttu tasub võimalikult palju ära kasutada päikesevalgust ja -soojust.

Kunagi kohtusin kliendiga, kes palus üle vaadata oma kodu põhjaplaani. Üldjoontes oli põhjaplaan hea, kuid uurides hoone paigutust looduses, sain päris suure ehmatuse osaliseks. Eluruumid olid avatud põhja, seevastu garaaž ja saun asusid suunaga lõunasse. Kestahab valgust, kas inimene või auto? Selgus, et peegelpilti pööramise abil said inimesed endale vajaliku ja auto vastavalt talle sobiliku ilmakaare. Aga oleks võinud minna hoopis teistmoodi.

Sademetehulk ja maa niiskus
Tark peremees oma kodu vette ei ehitanud. Tänapäeval on üha aktiviseeruv probleem liigniiskus. Kokkuhoiu huvides pööratakse liiga vähe tähelepanu drenaažile ja hiljem on liigniiskusega väga raske, praktiliselt võimatu toime tulla.

Koha kaugus merest või jõest
Tark peremees oma kodu suurde vette või suure vee äärde ei ehitanud, ainult väga vaesed olid sunnitud seda tegema. Meri muudab kallast igal aastal. Suvel on rand yin, talvel muutub sama armas koht ähvardavaks yang pinnaks, mis hävitab kõik oma teel. Merele ei ehitata kodu lähemale kui 500 meetrit (näiteks Peipsi järv toimib samuti nagu meri). Suurele jõele ja järvele ei ehitatud maja lähemale kui 50 meetrit.

Hiljuti, pärast Pärnu jõe kalda vajumist, on pööratud hoone kaugusele jõest enam tähelepanu. Näiteks ei lubata Pärnu ja Sauga jõe äärde ehitada lähemale kui 50 meetrit kaldast. Vana tarkus tuleb tagasi.

Ilmakaared
Maja paigutusel on tähtis, et sisehoovi (salaaeda) jääb võimalikult palju päikest ja soojust. Seevastu eesaed ehk tänavapoolne aiaosa võib jääda pimedama poole peale.

Sauna ukse avamissuunast võib sõltuda külalisterohkus. Kui sauna uks avaneb itta, on tegemist perele mõeldud saunaga. Kui sauna uks on suunatud läände, siis saab siin palju külalisi käima. Sama kehtib ka veranda ja terrassi asukoha puhul.

Puud, haljastus, looduse säilimise aste
Puudel on suur kaitsev funktsioon inimestele ja seetõttu tuleb puude mahavõtmisel mitu korda mõelda, enne kui otsustada. Aknale liiga lähedal kasvav puu on negatiivne (minimaalne kaugus 6 meetrit). Ilma haljastuseta aia puhul aga langeb kodu peagi liigse roiutava valguse lõksu.

Asukoha hindamisel vaadake puid ja haljastust. Kas puud on terved ja sirged? Kas rohi kasvab ühtaselt? Kui kuulete linnulaulu või kohtate närilisi ja metsloomi, siis on see koht hea energiaga. Loomad ja linnud on targad.     (JÄRGNEB)

EESTI OMA FENG SHUI. Siret Seeder (2008)

Rubriigid: Feng shui, sildid: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>