Elav kodu otsib head kohta

Vanad eestlased teadsid, et kodu ei saa ega tohi igale poole rajada. Tänapäeval tahame kõigest maksimumi saada ja usume, et seda saab raha eest osta. Eestlane kui põline maarahvas on alati osanud elada kooskõlas loodusega. Linnused, külad ja talud, mis asusid energeetiliselt väga headel kohtadel, ei jäänud püsima. Seetõttu valis tark talumees oma elukohaks neutraalse asukoha ja ikka selleks, et oma igapäevase tegevusega ise enda jaoks head energiat luua ning seeläbi ka oma saatust kujundada. Ütleb ju vanasõnagi, et igaüks on oma õnne sepp.

Kui endal mõistust ei jätkunud, kutsuti appi teadjamees naabervallast, kes kodu täpse asukoha paikapani. Miks siis? Iga koht ei sobi elava kodu jaoks, sestseda mõjutavad maa seest tulevad erinevad kiirgused– nii positiivsed kui negatiivsed. Neist tuntuimad on maa-alused jooksvad veed ehk veesooned, millel pikaajaline viibimine mõjutab meie tervist tuntavalt. Samuti mõjutavad meid Maa magnetvälja kiirgus ning viimastel aastatel on palju räägitud elukoha radioaktiivsusest (näiteks radooni sisaldumine pinnases).

On teada, et vanasti ei ehitatud maju sugugi lihtsalt sinna, kuhu juhtus. Alati on leidunud tarku mehi-naisi, kes oskasid määrata soodsaid ilmakaari ja paiku, kus on kasulikum elada.

Minu esimene uurimisobjekt oli vanaema popsitalu aastast 1888. Üllatusena olid kõik eluruumid paigutatud täpselt veesoonte vahele. Sama võib näha paljudes vanades elupaikades. Pigem on hilisemad ümberehitused muutnud hoone loogikat ja loodusega arvestamise tarkust.

Küsisin vanaemalt, kes on sündinud 1914. aastal, kas ta mäletab, kuidas vanasti talusid rajati. Kuna vanaema mäletab minevikku paremini kui olevikku, oli vastus varnast võtta: „Muidugi mäletan. Kui onu kahekümnendatel maja ehitama hakkas, kutsus ta naabervallast teadjamehe. Kuna hea kaev kolme pere peale oli meil juba olemas, siis pani ta kõigepealt paika lauda ja loomade asukohad,” rääkis vanaema. Nojah, loomad olid ju vana eestlase elamise ja jõukuse alus ja seetõttu nende asupaik tähtis. Kui loomade tervis oli kehv, oli ka söögilaud kesine.

Kindlasti teab igaüks, kui veerikkad on vanad kaevud, sest need asuvad veesoontel. Samuti seda, kui puhas ja maitsev on vanade kaevude vesi, sest kaevurakete ehitamisel kasutati alati haavapuust lauda (haavapuu energeetika hävitab kahjurid ja mikroobid ning seetõttu on vesi maitsev ja kvaliteetne). Samal põhjusel kasutatakse haavapuust lauda ka saunas.

Kui noor väimees 1960-ndatel majja tuli, võet kohe suured muudatused ette. Maja kohendati tublisti ja õue tehti uus kaev ning seekord puurkaev. Kuna kaevu rajamise kogemus puudus, löödi puur maasse täpselt hoovi keskel, ja seda puht praktilistel kaalutlustel, sest nii oli igale poole ühepikkune maa. Kuid vett ei olnudei 15 ega ka 25 meetri peal. Kaevu sügavuseks sai 35 meetrit ja aastakümneid hiljem süven -dati seda veelgi. Kuid peaaegu pool sajandit hiljem saab kuivadel suveperioodidel kaevuvesi otsa ja tuleb võtta ämber ning ammutada 10 m sügavusest 150-aastasest kaevust värsket vett.
Vanaema rääkis loo teadjamehest, kes otsis kaevukohti mitte vitste abil, vaid lamas selilikas kärus või vankris ja määras nii pilvede liikumise järgi veerikka kaevu asukoha. Ja ta oli täpne.

Sattusin mõni aeg tagasi Väänas elava vanaprouaga juttu ajama. Jutu sees tuli välja, et vanaproua tunneb sügavat muret sellepärast, et pealinn just siia Väänapoole nii kiiresti kasvab. Küsimusele miks, vastas ta: „Käisin tütriga üks päiv linnas tohtri juures, ja mida ma nägin. Kõik suured heinamaad on maju täis ehitatud. Aga kes sinna elama julgeb minna? Meil vanasti isegi lehma ei lastud sinna karjatama, kõik jäid puha haigiks.” Täpsustuseks – pankrannikul esineb kohati radooni.

Kõige tervem rahvas on rändrahvas, sest nad on rändava loomuga ega viibi ühe koha peal kaua. Eestlasele on omane paikne eluviis. Seda enam tuleb tähelepanu pöörata oma kodu tervisele. Vaadake oma koduaias ringi. Kas puud kasvavad sirgena või viltu, nagu millegi eest põgenedes?Kas aiahekk on ühtlane või nn kassiaukudega? Kui te ennast oma kodus ebamugavalt tunnete, tasub „teadjamees” naabervallast appi kutsuda. Tahame ju kõik elada oma elu tervetena ja õnnelikena..

EESTI OMA FENG SHUI. Siret Seeder  (2008)

Rubriigid: Feng shui. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>